Skip to Main Content (a11yPressEnter)
14-06-2024

Ako prispieť k vyššej bezpečnosti na slovenských cestách?

Vyhnite sa týmto veľkým chybám
Krajiny Európskej únie majú stále problém so zlepšovaním bezpečnosti cestnej premávky. Policajné štatistiky za rok 2023 ukázali, že v tejto oblasti má ešte čo zlepšovať aj Slovensko. Nedarí sa nám znížiť počet nehôd s fatálnymi následkami, na cestách tiež stále úraduje alkohol. Navyše pasažieri sa často dopúšťajú zásadnej chyby, ktorá ich môže stáť život.

K najvážnejším prehreškom vodičov, ktoré môžu byť doslova životu nebezpečné, patrí odpútavanie pozornosti a nesústredenie sa na šoférovanie, ignorovanie dopravných značiek a prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Bohužiaľ, mnohí pasažieri stále ignorujú aj taký elementárny úkon, akým je zapnutie bezpečnostného pásu.

„Čo jednoduchšie môžeme pre seba pri nasadaní do auta urobiť, ako sa pripútať? Ide o pohyb, ktorý zaberie niekoľko sekúnd, nie je nijako rušivý ani nepríjemný počas jazdy, preto nerozumieme ,teóriámʻ niektorých vodičov, že im pás prekáža pri šoférovaní, alebo že je dokonca nebezpečný. Sú dokonca ochotní radšej zniesť zvuk signalizácie nezapnutého bezpečnostného pásu, mať zapnutý pás za svojím chrbtom alebo použiť ,falošnúʻ sponu bezpečnostného pásu,“ opisuje Roman Török, vedúci oddelenia BECEP na Ministerstve dopravy SR.

Používanie bezpečnostných pásov vyplýva zo zákona, to by však nemalo byť jedinou motiváciou vodičov, prečo si ho zapínať. Najdôležitejšia je, samozrejme, ochrana pri prípadnom náraze, prevencia vážnych zranení a zachovanie kontroly nad vozidlom v prípade neočakávaných udalostí, ako je šmyk. Technológia zapínania bezpečnostných pásov je kľúčovým prvkom aj v automobiloch značky Toyota. „Systém modelov Toyota monitoruje pasažierov na predných aj zadných sedadlách. Keď si vodič či ďalší pasažieri nezapnú bezpečnostný pás, aktivujú sa upozornenia. Sú navrhnuté tak, aby boli dostatočne rušivé a výrazne sa stupňuje ich intenzita, čo pasažierov motivuje pripútať sa,“ hovorí generálny riaditeľ lokálneho zastúpenia značky Toyota Milan Kočka.

Alkohol z ciest nemizne

Policajné štatistiky týkajúce sa bezpečnosti na slovenských cestách za rok 2023 odhalili viacero znepokojujúcich trendov. Aj keď vlani klesol počet dopravných nehôd takmer o 400, počet ich obetí sa zvýšil oproti predchádzajúcemu roku o 9 %. Podľa Romana Töröka ide o trend vo viacerých ďalších krajinách EÚ, ako napríklad Dánsko, Švédsko, Nemecko či Rakúsko, ktoré boli zvyčajne dlhodobo lídrami v bezpečnosti na cestách.

Prekvapujúcim zistením je nárast počtu dopravných nehôd, ktoré zavinili chodci. „Ide o najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, ktorí nie sú ničím chránení, ani prilbou či airbagom, preto ich stret s motorovým vozidlom býva často fatálny. Celkovo narástol počet dopravných nehôd s tragickými následkami pre chodcov,“ vysvetľuje Roman Török. Zdôrazňuje, že je nutné viac dbať na ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky, vytvárať pre nich bezpečnejšie prostredie a posilňovať vzájomný rešpekt medzi vodičmi a chodcami.

K najvážnejším problémom na našich cestách, ktorý zároveň Slováci často banalizujú, patrí alkohol. Hoci je pozitívne, že v roku 2023 u nás klesol počet dopravných nehôd, počas ktorých bol vinník nehody pod vplyvom alkoholu (-93 nehôd), prekvapivo narástol počet nehôd spôsobených opitými motocyklistami (+10).

Pomôcť môžu asistenti aj kurz pre prvovodičov

Veľkej časti nehôd dokážu zabrániť alebo zmierniť ich následky bezpečnostné systémy auta. Významným pomocníkom môže byť asistent Toyota T-Mate, ktorý je už v základe v každom modeli tejto automobilky. Napríklad Predkolízny bezpečnostný systém dokáže zaznamenať prítomnosť iných vozidiel, chodcov či cyklistov a zabrániť hroziacim zrážkam.

Za bezpečnosť jazdy je však finálne zodpovedný vodič. Aj preto Toyota realizuje projekt s názvom Bezpečne s Toyotou, ktorý si dáva za cieľ znížiť počet vážnych dopravných nehôd na slovenských cestách. Je zameraný primárne na prvovodičov, teda držiteľov vodičského oprávnenia 1 – 5 rokov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou vodičov a významnou mierou sa podieľajú na celkovej nehodovosti. Účastníci si počas kurzu otestujú limity auta a svojich schopností v krízových situáciách a pripravia sa na nečakané rizikové udalosti na cestách. Kurz prebieha na špecializovanom cvičisku, postavenom podľa rakúskeho modelu tréningových centier a je bezplatný. Veľký záujem o projekt ukazuje, že čerstvým vodičom má zmysel pomáhať v začiatkoch ich praxe a že takéto preventívne projekty môžu pomôcť k postupnému poklesu dopravnej nehodovosti.

Kurzy Bezpečne s Toyotou hradí spoločnosť Toyota, vďaka čomu sú pre účastníkov ZADARMO. Prihlasovanie a ďalšie informácie o kurze sú dostupné na stránke www.bezpecnestoyotou.sk (Opens in new window).

O Toyote:

História spoločnosti Toyota sa píše od roku 1937. Dnes je jednou z najväčších a najznámejších automobiliek na svete. Jej vozidlá sú zároveň považované za najspoľahlivejšie a najbezpečnejšie na trhu. Osobné a nákladné vozidlá značky Toyota sa predávajú vo viac ako 170 krajinách.

Toyota má bezpečnosť vo svojej DNA a cesta k maximálnej bezpečnosti sa pre ňu nikdy nekončí. Venuje sa jej vo výskume, uplatňuje ju v oblasti inovácií a najmodernejších technológií a nezabúda na ňu ani pri všestrannom vzdelávaní účastníkov cestnej premávky.

Pre bezpečnejšie cesty vybavuje Toyota každé nové auto bezpečnostným balíčkom najnovšej generácie už v základnej výbave.

Kurz Bezpečne s Toyotou presahuje rámec bezpečnosti najmodernejších áut tejto značky, pretože je zameraný na najdôležitejšiu a kľúčovú súčasť každého bezpečného automobilu – vodiča.

O Centre bezpečnej jazdy:

Ide o prvé profesionálne centrum tohto druhu na Slovensku. Od roku 2010 preškolilo tisíce vodičov a vodičiek všetkých vekových kategórií. Cvičisko pri SLOVAKIA RINGU v Orechovej Potôni je postavené podľa rakúskeho modelu tréningových centier a má k dispozícii špeciálne klzné nízkoadhézne plochy, zavlažovacie systémy, vodné prekážky, automatické merače rýchlosti či hydraulickú odtrhovú plošinu pre vyvolanie pretáčavého šmyku.

O BECEP:

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (v skratke BECEP) patrí do pôsobnosti Ministerstva dopravy SR. Plní úlohu národného koordinátora pre zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky v SR a je gestorom Národnej stratégie Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030, ktorou sa SR zaviazala do roku 2030 znížiť počet úmrtí a ťažkých zranení pri dopravných nehodách o polovicu ich počtu z roku 2020 a z dlhodobého hľadiska dosiahnuť Víziu nula do roku 2050. Ide o spoločné ciele členských štátov EÚ.

BECEP v rámci svojej preventívnej činnosti organizuje a podporuje rôzne vzdelávacie, osvetové a propagačné aktivity, ktorými sa snaží pozitívne vplývať na vývoj dopravnej nehodovosti na slovenských cestách.