Skip to Main Content (a11yPressEnter)

Bezpečná kultúra

V spoločnosti Toyota žijeme a dýchame kultúrou bezpečnosti vo všetkom, čo robíme
Bezpečnosť je našou najvyššou prioritou. V konečnom dôsledku sa usilujeme o nulový počet dopravných nehôd v spoločnosti, v ktorej sa ľudia môžu slobodne a bezpečne pohybovať. Táto ambícia si vyžaduje komplexný prístup, ktorý presahuje rámec bezpečnosti automobilov a ciest a zahŕňa celkové bezpečnostné povedomie a vzdelávanie. 
  • Bezpečnosť je zakotvená v našej DNA

    Bezpečnosť bola vždy neoddeliteľnou súčasťou našej firemnej kultúry. Už v roku 1938 Toyota Motor Corporation v Japonsku založila Výbor pre bezpečnosť a ochranu zdravia a organizovala aktivity v rámci Týždňa bezpečnosti. V polovici 20. storočia boli zariadenia prispôsobené tak, aby spĺňali čoraz prísnejšie bezpečnostné normy a protokoly. Od 80. rokov sa kampane zameriavali na prevenciu závažných nehôd.

    Iniciatíva STOP6, ktorá sa začala v januári 1992, zahŕňa šesť bodov projektu Bezpečnosť TOYOTA 0 (Zero Accident) vrátane nehôd spôsobených (1) pohybujúcimi sa strojmi, (2) ťažkými predmetmi, (3) kontaktom s vozidlami, (4) pádmi, (5) úrazom elektrickým prúdom a (6) vysokými teplotami. Vďaka výslovnému odkazu v Globálnej vízii spoločnosti Toyota z roku 2011 je isté, že bezpečnosť zostane zakotvená v našej firemnej kultúre.

“Mojím záväzkom v oblasti bezpečnosti je viesť kultúru zameranú na bezpečnosť, ktorá je rozmanitá, rovnocenná a inkluzívna vo všetkých podnikoch Toyota v Európe.”

Matt Harrison, Chief Operationg Officer Toyota Motor Europe
  • Dojo: Kľúčová bezpečnostná zbraň

    Naša kultúra bezpečnosti nie je definovaná tým, čo hovoríme, ale tým, čo robíme. Preto majú naše kľúčové logistické a výrobné závody na mieste takzvané "dojo". Dojo je japonský výraz pre "školiacu miestnosť na ponorné učenie". Noví zamestnanci Toyoty zvyčajne absolvujú rozsiahly školiaci program ešte predtým, ako sa postavia na pracovnú plochu. V dojo sa teória využíva v praxi. Tu sa naši ľudia veľmi názorným a pôsobivým spôsobom naučia všetko, čo potrebujú vedieť o bezpečnosti pri práci.

Dojmy z priestoru dojo


  • Prečo je dôležité nosiť ochranné okuliare, ktoré tesne priliehajú k tvári? Pretože zabraňujú tomu, aby sa iskry alebo triesky, ktoré sa uvoľňujú pri práci s pílou, dostali do očí.

  • Ergonómia je kľúčovou súčasťou preventívneho školenia o bezpečnosti práce, ktoré sa zaoberá tým, ako bezpečne zdvíhať bremená udržiavaním rovného chrbta a správnym umiestnením nôh.

  • Zamestnanci, ktorí nie sú presvedčení o význame bezpečnostnej obuvi, sú o tom zvyčajne presvedčení po tom, čo na školení videli ukážku s rozdrvenou plechovkou.

  • Pešie zóny sú systematicky vymedzené bránami, ktoré oddeľujú chodcov od pohybujúcich sa vozidiel.
  • Dávajte pozor na bezpečnostné riziká 

    Školenia sú účinným spôsobom, ako zaviesť bezpečnosť, ale nestačia na to, aby sa na túto tému myslelo pri každodennej práci. Kľúčové sú pripomenutia, najlepšie vizuálne. V našich prevádzkach v Spojenom kráľovstve napríklad zvyšuje povedomie bezpečnostný kalendár s každodennými bezpečnostnými tipmi. Môže sa týkať ergonómie, preventívnych cvičení, celkovej pohody a zdravia, bezpečnostných nástrojov a postupov... A v celej spoločnosti Toyota v Európe je október mesiacom bezpečnosti a pohody. Každoročne sa vo všetkých našich európskych závodoch rozbieha kampaň, ktorej cieľom je neustále zlepšovať a zabezpečovať bezpečnosť pri práci.

  • Celkové zdravie a pohoda 

    To najlepšie z ľudí môžeme vyťažiť len v prostredí, v ktorom sa cítia bezpečne. Bezpečnosť a celkové zdravie a pohoda idú ruka v ruke. Je všeobecne známe, že v dnešnom modernom spôsobe života sme náchylnejší na stres a stres môže ovplyvniť fyzickú a duševnú pohodu ľudí. V spoločnosti Toyota sa zavádza mnoho preventívnych programov na zníženie stresu prostredníctvom tréningu zamestnancov. Prijímajú sa opatrenia na podporu toho, aby ľudia včas upozornili na problémy, a tak ich bolo možné rýchlejšie riešiť. Viac ako kedykoľvek predtým sa musíme starať jeden o druhého.